Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak gminy mogą walczyć z samowolkami

27 września 2022 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Prawo pozwala gminom na walkę z samowolami urbanistycznymi. Podstawa prawna do podejmowania takich działań jest w przepisach ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Od samowoli budowlanej należy odróżnić samowolę urbanistyczną. Oba pojęcia są terminami języka prawniczego. Nie mają definicji legalnych, powszechnie jednak występują w praktyce urzędowej i prawniczej.

Dwie samowole

Istota samowoli budowlanej jest określona w art. 48 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.; dalej: p.b.). Polega ona na wykonaniu obiektu budowlanego bez uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę lub bez zgłoszenia zamiaru budowy (albo mimo sprzeciwu wydanego przez organ administracji architektoniczno-budowlanej). Walka z samowolami budowlanymi należy do nadzoru budowlanego i odbywa się na zasadach określonych w Rozdziale 5a „Postępowanie w sprawie rozpoczęcia i prowadzenia robót budowlanych z naruszeniem ustawy” p.b. W ramach walki z samowolami budowlanymi możliwe jest wydawanie rozstrzygnięć o wstrzymaniu budowy, przeprowadzenie postępowania legalizującego samowolę budowlaną, czy też nakazanie rozbiórki obiektu budowlanego.

Natomiast samowola urbanistyczna polega na zagospodarowaniu terenu (wykorzystywaniu go) wbrew ustaleniom aktów planistycznych. Regulacje dotyczące walki z samowolami urbanistycznymi są mniej rozbudowane, niż w przypadku samowoli budowlanych. Kompetencje w tego rodzaju sprawach ustawodawca pozostawił na poziomie gmin, których zadaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12380

Wydanie: 12380

Spis treści

Reklama

Zamów abonament